מדד הדאו ג'ונס ב – 14,000 נקודות

מדד מניות הבלו צ'יפ, מדד הדאו ג'ונס, חצה בימים האחרונים את רף 14,000 נקודות ובכך בעצם חיסל לחלוטין את אירועי המשבר שפקד את השווקים בשנת 2008.

בפעם הארונה בה ביקר המדד ברמת ה-14,000 נקודות היתה באוקטובר 2007 ומאז הספיק המדד לרדת לשפל היסטורי של מתחת ל – 7,000 נקודות.

רבים מהמשקיעים תוהים כיצד המדד מטפס בעוד החדשות מסביב רעות, בעיות החוב לא פתורות ואירופה שוקעת. ובכן, התשובה פשוטה מאוד – כדאי לזכור כי השווקים הפיננסים תמיד בוחנים, עד כמה שניתן, את העתיד ובמידה והצפי קדימה הוא חיובי השווקים יגיבו כבר היום. 2 דוגמאות לכך ב-10 השנים האחרונות:

  • התאוששות השווקים בשנת 2003 לאחר התפוצצות בועת האינטרנט
  • ההתאוששות בשווקים בשנת 2009 לאחר משבר הסאב פריים

בשני המקרים השווקים רשמו התאוששות עוד טרם השווקים הריאלים הצביעו על שיפור. בשני המקרים, השווקים הפיננסים החלו לטפס מעלה בזמן שמשקיעים רבים עדיין "מדממים" כתוצאה מהמשבר האחרון.

העמדה שמנגד גורסת כי כאשר יגיעו החדשות הטובות יירשמו המדדים ירידות שערים. אפשר להתייחס לכך כאסטרטגיה שהרי אם הכל טוב, הן בשווקים הפיננסים והן גיבוי מהשווקים הריאלים, אזי במבט קדימה  לא צפוי שיפור ומכאן שהשווקים עלולים לרשום ירידות שערים. כך זה קורה במרבים המקרים אם כי יש גם אירועים אחרים. דוגמא לכך ניתן לראות בשנים 2003-2007 בהן השווקים הפיננסים רשמו עליות חדות.

 

מדד הדאו ג'ונס – 5 שנים