מפסידים (מדפיסים) כסף

למי שזוכר המשבר הנוכחי בשוק ההון על כל היבטיו החל במחצית 2007. אז החלו ללבלב כל החוליים של השווקים הפיננסים אשר פגעו בסופו של דבר כמעט בכולם. במיידי נפגעו המשקיעים במכשירים הפיננסים המתוחכמים למינהם, לאחריהם נפגו משקיעי ניירות הערך, לוקחי משכנתאות, החוסכים לטווח ארוך, הגמל, הפנסיה ואם נרכז את כל הביטויים אז ניתן לכתוב – כולם נפגעו. כולם הפסידו כסף.

ים של מילים גבוהות נשלחו לאוויר העולם ומה שהחל בסאב פריים (SUBPRIME) המשיך בקריסת בנקים וערעור הכלכלות בעולם ונגישות קרבה לצמד – “משבר 1929″ שהינו השבר הכלכלי הגדול ביותר הזכור בתקופה המודרנית.

אציין שבאופן אישי אני פועל בתחום ההשקעות מאז 1992 וחוויתי עליות ומורדות, אופוריה, דיפרסיה וריגרסיה וניתן לזהות בוודאות כי המשבר הנוכחי בהחלט נראה לא פשוט.

את המשבר של 1994 מדדתי אל מול המשבר הבנקאי עשור קודם לכן, את המשבר של שנת 2002 מדדתי אל מול המשבר של שברו של חלום השלום 8 שנים קודם לכן ואת המשבר הנוכחי אני נאלץ לתייג כ”אם המשברים” או כמו שעשו מורי ורבי-דומה למשבר 1929. מכוון שאופוריה כלכלית דומה באופן הולם לדיפרסיה כלכלית, במיוחד בפן הפסיכולוגי, אני מוצא את עצמי מעודד מהמצב הנוכחי וזוכר, כאילו אתמול, כיצד הרגשתי בכל משבר ומשבר שחוויתי במהלך השקעות שביצעתי בשנים עברו. באופן בוטה וברור אומר-ההזדמניות הגדולות ביותר קיימות במצב של דיפרסיה כלכלית.

את הכתוב אני שואב מאופן התנהלותי האישית בתחילת הדרך עת הייתי מפסיד בעסקאות יותר מאשר הרווחתי וככל שחלף הזמן למדתי והתמקצעתי בתחום שאני מאוד אוהב לעסוק בו. האם נסיוני האישי בהכרח יועיל למשבר הנוכחי? בטוחני שכן. האם לקוחותיי נהנו עד כה מנסיוני והאם העתיד צופן את אותה הנאה? אני משוכנע שכן.

מרכז טענותיי נשענות על בסיס ההתנהלות האנושית המודרנית שחותרת תמיד להתייעלות מחד ולנהנתנות מנגד. שני התחומים הנ”ל יאפשרו לעולם להמשיך לנוע קדימה (לא המפלגה, שהרי הקלפיות נסגרו לפני שעה קלה) ולשווקים הפיננסים להרים ראש. הציפייה למצוא את נקודת הזמן שבה השווקים ירימו ראש אינה ניתנת לחיזוי וכדאי להימנע ממציאתה במועד המתאים ולכן לעת הזאת כדאי לבנות אסטרטגייה שבה מרכיבי הסיכון קיימים בשוליים וגדלים אט אט לאורך השנתיים הקרובות.

בשורה התחתונה כמעט כולם יודעים מה יקרה. יהיה רוב ברור של אנשים\משקיעים שיפסידו המון כסף וימחקו חלק ניכר מהשקעותיהם ומנגד יהיו אנשים\משקיעים שהשקעותיהם יניבו רווחים נאים והם אלו ש’ידפיסו’ כסף.