אבטחה מקוונת

כשמדברים עם ישראלים על אבטחה הדבר הראשון שקופץ הוא אבטחה של קניון, אבטחת אישים, אבטחת ישובים, חברות אבטחה ועוד מיני סוגי אבטחה פיזיים מוכרים שקרובים אלינו מאוד ואנו רואים אותם מידי יום.

ובכן, יש סוג אבטחה נוסף שרחוק מאיתנו פיזית, מכוון שאינו קיים פיזית, ורחוק מאיתנו רעיונית. המדובר באבטחת התנועה המקוונת – אבטחת מידע ברשת האינטרנט.

בתקופה האחרונה עלה לכותרות כל נושא האבטחה לאור “המלחמה” האינטרנטית בין האקרים סעודים או אחרים המנסים ומצליחים לפרוץ לאתרי אינטרנט שונים ולפרסם מידע אישי עלינו הגולשים כגון פרטים אישיים וכרטיסי אשראי לבין האקרים פרו ישראלים שעושים בדיוק את אותו הדבר לצד שמנגד.

תחום האבטחה ברשת האינטרנט – אבטחה מקוונת – אינו חדש. בכל העולם מתנהלת סוג של מלחמה אינטרנטית ונסיונות לבצע פשעים מקוונים תוך כדי גניבה, פריצה, פרסום וחיסול של אתרי אינטרנט שונים. כאשר מדובר על אתרי אינטרנט שאינם חשובים הדבר אינו מעלה חששות אך כאשר מדובר באתרי אינטרנט בהם מאוכסנים פרטים מהותיים זה מתחיל להוות בעיה.

פרטים חסויים וחשובים עלינו נמצאים באתרי הבנקים המסחריים, אתרי חברות כרטיסי אשראי, אתרים של משרדים ממשלתיים, אתרים של חברות ביטחוניות, אתרי קניות ברשת האינטרנט, אתרי חברות ביטוח ועוד אתרים שונים הנדרשים להחזיק מסד נתונים גדול הטומן פרטים אישיים ואחרים.

לכל אלה מנסים “הפושעים האינטרנטיים” לחדור ולהסב נזק – אם בזדון ואם סתם כי זה אפשרי על ידם. חשיפה של פרטים אישיים, חשיפה של מספרי כרטיסי אשראי וחשיפה של מידע סודי יכולה להוות בעיה לכל הגורמים המעורבים.

את המידע אודות “המלחמה המקוונת” ניתן לתרגם לשוק ההון וההשקעות ולחפש חברות שתחום התמחותן הוא למנוע מאותם עבריינים להגיע אל המידע הרלוונטי.

תפקידן של חברות אלו הוא לפתח, לשווק ולמכור תוכנות ואפליקציות שיימנעו ויחסמו את אותם האקרים ומכוון שההאקרים אינם נחים לרגע ומוצאים פרצות בחומה בכל עת נדרש מהחברות המגינות לבצע התאמות יום יומיות על מנת למנוע ולחסום פרצות אלו.

אם נוסיף לזה את העובדה שהגלישה ברשת האינטרנט חודרת ביתר שאת גם לתחום הסלולר אזי ניתן לזהות כי שוק אבטחת המידע המקוון רק הולך וגדל ולא הגיע לרוויה שחלק מהמשקיעים חשבו שכך הוא.

חברה ישראלית ותיקה ומובילה עולמית בתחום הינה צ’ק פוינט CHKP הנסחרת כיום בוול סטריט (ארה”ב) בשווי של 12 מיליארד דולר. ישנן חברות רבות בתחום כגון ג’וניפר JNPR, חברת סימנטק SYMC, חברת פורטינט FTNT ועוד.

גם בין החברות עצמן יש הבדלי גישה וביצוע, גודל החברה ותוצאותיה הפיננסיות – וכאן לטעמי צריך למצוא את הערך המוסף שבהשקעה במניות החברות מתחום זה.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמים במסמך זה (להלן- “המידע”) מסופקים כשירות לקוראים ואינם משקפים בהכרח את עמדתו הרשמית של גיא חזן-יועץ השקעות פרטי. אין לראות במסמך ובמידע הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים המתוארים בו או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם. אין לראות במידע המלצה או תחליף לשיקול דעתו המקצועי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או שיווק השקעות- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. אין לראות במסמך זה כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנכסים הפיננסים המוזכרים בו. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי גיא חזן-יועץ השקעות פרטי ומידע הנובע ממקורות אחרים, תחת הנחה שהינו מידע מהימן. מסמך זה אינו מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. המידע המופיע אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. מאחר שכך, מסמך זה אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. גיא חזן-יועץ השקעות פרטי אינו מחויב להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע מראש או בדיעבד. גיא חזן-יועץ השקעות פרטי לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. כל הזכויות במסמך זה ובמידע שייך לגיא חזן-יועץ השקעות פרטי.