הפסקת מסחר בבורסה

שבוע שעבר סיפק עוד הוכחות לכמה הבורסות כבר מזמן לא מקום בטוח והוגן. הפעם הונף לעבר המשקיעים הכרטיס הצהוב בפעם הבאה הוא יוכל להיות אדום.

תקלה בתוכנה שמזרימה נתונים אילצה את בורסת נאסד”ק ובורסת ניו יורק (NYSE) להפסיק באופן חסר תקדים את המסחר במניות ובאופציות למשך יותר משלוש שעות ביום חמישי. עקב כך, הופסק המסחר במניות של חברות עם שווי שוק של 5.7 טריליון דולר, בהן ענקיות טכנולוגיה דוגמת אפל, גוגל, מיקרוסופט, סיסקו ואמזון.ההסבר הרישמי להפסקת המסחר היה “תקלה טכנית”. אולם העתון הנפוץ USA Today מצביע על האפשרות שמקור התקלה היה בכלל בפריצה של האקרים למערכת הבורסאית. למעשה הידיעה הזו מסתדרת היטב עם נתון מדהים נוסף שפורסם בNBC רק בחודש שעבר ,המצביע על כך שכמחצית מכל הבורסות לניירות ערך ברחבי העולם כבר חוו התקפה של האקרים במהלך שנה שעברה.

המערכת הפיננסית שלנו הפכה לתלויה לחלוטין במחשבים, וזה אומר שהיא מאוד פגיעה. מה יקרה לפיכך אם הבורסות יעמדו בפני התקפת האקרים גדולה עוד יותר בעתיד?

אבל לא רק האקרים אשמים בתקלות הטכניות שמתרחשות בנאסדק. ביום שלישי, ביצע בנק ההשקעות גולדמן זאקס אלפי עסקאות “שגויות”. מערכת ממוחשבת פנימית שגולדמן סאקס משתמש בה  כדי לענות על הביקוש בשוק לאופציות על מניות, הפיקה הוראות מסחר עם מגבלות מחיר לא מדויקות ושיגרה אותן למסחר. אם עסקאות אלה לא היו מבוטלות לבסוף, הנזק שהיה סופג הבנק היה יכול להגיע אף למאות מיליוני דולרים. מיותר לציין שאם העסקאות היו מניבות רווח אף אחד לא היה מבטל אותן. בעבר כאשר גוף השקעות קטן יותר ומקושר פחות כמו  נייט קפיטל ביצע “שגיאת מסחר” דומה ב2012 , אף אחד לא חס עליו והעסקאות השגויות אושרו. התוצאה היתה שערך מניות החברה נמחק כמעט לגמרי  והיא נאלצה להמכר.  זו עוד דוגמא עד כמה המסחר בבורסות הוא בטוח, שקוף והוגן… כל עוד החברות הפיננסיות הגדולות לא נפגעות ממנו.

כל האירועים המדאיגים בשבוע שעבר מצטרפים ל“קריסת הפלאש” המפורסמת ב-6 למאי 2010 בניו יורק -במסגרתה נמחקו טריליון דולר מהמערכת במשך מספר דקות בודדות . באותו יום נוצר לופ שבו מערכות נפרדות הזינו אחת את השניה. קרנות נאמנות הציפו את השוק ומיצו את יכולת הקניה, בעוד שחברות סחר אוטומטיות החלו למכור מניות במהירות אדירה. בתוך מספר שניות, הן הובילו לקריסה מוחלטת של השוק.
לנו לא נותר אלא לקוות שתקלת המחשב הבאה לא תגרום שוב לאירוע “חסר תקדים” בקזינו הגדול בעולם.

 .
.
.
.
נכתב ע”י: ערן הילדסהיים