בועת הנדל”ן

האם אנחנו עדים להתנפחות הבועה הגדולה בהיסטוריה?

בנק ישראל פרסם אתמול מחקר חסר תקדים המתריע מפני פיצוץ בועת נדלן בארץ כבר בשנים הקרובות. הבנק מצטרף להתרעות דומות שבאות במקביל ממדינות נוספות ואפילו מכלכלות חזקות כמו סין ונורבגיה. בנוסף מי שהציץ באתרי הכלכלה לאחרונה לא  יכל שלא להתקל מידי פעם בכלכלנים בכירים מהעולם המתריעים מפני מפולת בשווקים “שתהיה אפילו קשה מזו שחווינו ב2008”. מה גרם פתאם לכולם להתחיל לחשוש בתזמון כה מופתי? 

למרות כל מה שמספרים לכם – בועות נכסים הן אינטרס ברור של הממשלה והבנקים. הבנקים עושים את רוב הרווחים שלהם מהריביות על ההלוואות שהם נותנים .ההלוואות גורמות לניפוח מחירי הנכסים.  הנכסים המנופחים משמשים כבטוחות ,המאפשרות לבנקים להגדיל עוד את ההלוואות כנגד ערכם העולה (של אותם הנכסים) ,דבר שגורם עוד יותר לניפוח ערך הנכסים ולעוד הלוואות בנקאיות וכך חוזר חלילה. בקצרה: ככל שהבועה שהבנק ינפח תהיה גדולה יותר כך רווחיו יגדלו אבל כך גם הסיכון ליציבותו בעתיד יגדל.

הממשלה מצידה נהנית מגביית מיסים מכל עסקה של מכירת וקניית הנכס. בועות מטבע אופיין מיצרות יותר עסקאות ובעלות גבוהה יותר ,מה שמבטיח לממשלה הכנסה הולכת וגדלה. זה מאפשר לה גם להתגבר במעט על תשלום החובות הגדלים שלה עצמה.

בועות הן גם לא אירוע מיקרי. הן חלק מהשיטה. מאז 1970 קרן המטבע מצאה שהתרחשו לא פחות מ – 208 משברים מוניטריים בעולם ועוד למעלה מ200 משברים בנקאיים וממשלתיים. לשם השוואה עד 1929 במשך קרוב ל- 300 שנה נרשמו פחות מ – 50. כל עוד לבנקים תהיה יד חופשית לנפח בועות על ידי יצירת כסף/אשראי זול חסר פורפורציה  וכל עוד המדינות יאלצו להסתמך על אשראי זה כדי לממן את פעילותיהן, המעגל האכזרי הזה של ניפוח בועות ופקיעתן לא יפסק.
על מנת לקיים את הבועה חייבים גם את הצלע השלישית שהיא התקשורת. היא מסבירה לציבור מדוע העליות במחירי הנכסים מוצדקות. עד שהן מגיעות לנקודת שבירה, אלא שאז זה כבר מאוחר מידי.

לפניכם גרף של מדד המניות S&P 500 (מדד הכולל מניות של 500 תאגידים חשובים הנסחרים בבורסה בניו יורק) מ – 1996 ועד היום. הגרף מדגים היטב את מחזורי ניפוח בועות הנכסים ופיצוצן ומצביע על החשש של הכלכלנים מפני הבאות:

מקור: ZeroHedge

ניתן לראות בגרף כי בתחילת העשור הקודם פקעה בועת מניות הטכנולוגיה. זוכרים מה סיפרו לנו אז לפני הפיצוץ? שהעולם תמיד יצטרך מחשבים ולכן העליה בכמות הכסף בתחום היא נורמלית לחלוטין. רבים האמינו ומיהרו לקחת הלוואות כדי להפוך לעשירים מהרווחים מהמגזר הזה. בסופו של דבר רוב המשקיעים נותרו עם ניירות חסרי ערך ביד בעוד הבנקים הרויחו הון.
עם ניפוץ הבועה הטכנולוגית החלו הממשלה ,הבנקים והפד לעודד את ניפוח בועת הנדלן בארה”ב כדי לגרום לכלכלה להתאושש. הם סיפרו לאמריקאים ששוק הנדלן מעולם לא ירד דרסטית ושצריך תמיד דירות ולכן העליה במחירים אך טבעית. את התוצאות של כל זה אף אחד מאיתנו לא שוכח עד היום.
מ – 2008 כשכולם היו מבוהלים כבר מנדל”ן ומניות ,החלה המערכת לעודד את הציבור האמריקאי לרכוש אגרות חוב ממשלתיות בנוסף לגל הרכישה המסיבי של הפד. “הנכס הבטוח” -קראו לזה .אומרים לנו שהסיכוי שהאג”ח האמריקאי יפול יהיה רק אם כלכלת ארה”ב תפול. וזה ,כמו שהבטיחו בבועה  הטכנולוגית בשנת 2000 ובועת הנדלן עד 2007, “לא התרחש מעולם”.

נקודה חשובה נוספת היא שניתן לראות שניפוח בועה ערך כ6-7 שנים לפני שהיא התפוצצה. מה שיותר חשוב הוא שהבועה התנפחה בכל פעם עוד יותר מזו שלפניה אך גם הפיצוץ היה חמור מקודמו. כעת הגאות בבועת האגח”ים כבר שברה את השיא הקודם מ – 2007  ,מה שמדליק נורה אדומה אצל הרבה כלכלנים. הנפילה גם היא הפעם עלולה להיות קשה יותר מקודמותיה . הרי אם בפעמים הקודמות הממשלה נחלצה כדי להוציא את המשק מהמשבר ,הפעם תעלה השאלה מי יוכל להציל את הממשלה מפני פשיטת הרגל של עצמה? אם לא תהיה עזרה מפתיעה של חוצנים מעולם אחר -התשובה כנראה תהיה אף אחד.

אבל לפני שאתם רצים להכין את מאגרי המזון ולמלא את הכספות בזהב, תזכרו שבכלכלה ניתן לחזות מגמות אבל לא אירועים ספציפיים. לכן לא בטוח בכלל שהתרחיש האפוקליפטי הזה יתרחש כל כך מהר. אבל בכל זאת אומרים שכשהאמריקאים מתעטשים העולם חוטף שפעת. וארה”ב מקוררת ומוחלשת מתמיד. לכן כנראה לא נוכל להתחמק מכמה התעטשויות בשנים הקרובות מכיוון אמריקה. בינתיים בנק ישראל וכלכלנים אחרים בעולם מכינים עבורינו את הטישו.

.
.
.
.
.
פורסם על ידי ערן הילדסהיים