קרן אור – טפירו, שלמה מעוז ותשואות חלומיות

מתוקף תפקידי אני נפגש עם לא מעט אנשים. רובם מין הסתם מחפשים לייצר תשואות על הכסף שלהם ומיעוטם מחפשים לעשות תשואות חלומיות על הכסף שלהם.

לאותם משקיעים אני מציע בדרך כלל ללכת לקזינו – יש קרובים במזרח התיכון ויש את מקדש ההימורים העולמי בלאס-ווגאס.

במסגרת פגישת עבודה בה אני פורש את משנתי בפני לקוח פוטנציאלי אני מדגיש שאיני קוסם. אני מדגיש שבסביבת הריבית היום (0.75%) מאוד קשה לייצר תשואות. אני מדגיש ומסביר שעל מנת לייצר תשואות יש צורך בנטילת סיכונים לא מעטים.

לצערי, ישנם כאלו שנפגשתי איתם ורצו שאמכור להם חלומות. משקיעים שרצו לשמוע “סיפור” אחר, מתוק יותר, עם מעט סיכונים ותשואות פנומנליות שהרי אני בעל מקצוע – יועץ השקעות.

אז אותם אלו שלא הסתפקו בי ובשרותיי הלכו לחפש מקורות השקעה אחרים בהם ניתן לגעת בחלום.

הינה הכותרות שפורסמו היום באתרים הכלכליים:

“לאן נעלמו 150 מיליון שקל שהעבירו משקיעים לחברת קרן אור? את השאלה הזאת מעלים היום (ד’) 29 משקיעים וסוכנים של קרן ההשקעות אור, מקבוצת טפירו של חיליק טפירו (אשר שלמה מעוז מכהן בה ככלכלן ראשי), שהגישו לבית המשפט בקשה דחופה למינוי מפרק זמני לחברה במסגרתה הם טוענים כי הזרימו מיליוני שקלים לחברה, לאחר שהובטחה להם תשואה נאה להשקעתם, אך כיום אינן ידועים היכן מצוי כספם.”

גלובס

 

“ככל הידוע, הקרן גייסה עד היום 150 מיליון שקל ממשקיעים, תוך הבטחה לתשואות גבוהות של 8.5% לשנה ו-23% לשנתיים. באתר חברת “טפירו שיווק פנסיוני ושוק ההון” מופיעה היום הודעה של חיליק טפירו לפיה רשות ניירות ערך הורתה לט.ב מתקדמים להשהות את פעילותה.”

כלכליסט

מסתבר שהמשפט לפיו ‘פראירים לא מתים רק מתחלפים’ אולי יכולה להתחבר למקרים הללו.

מבלי לפגוע בקרן אור, או שמה להסתבך בהוצאת לשון הרע, אני מסתמך על הפרסום בעיתונות הכלכלית ועל פעילותה המבורכת של הרשות לניירות ערך – מספרים למשקיעים פוטנציאלים שהם ייצרו תשואות טובות (8-23 אחוז לשנה), מחברים לפעילות דמות מפורסמת (ש . מעוז) ויוצאים לדרך.

לסיכום.. בהשקעות אין קסמים. לא יתכן שהשקעות סולידיות ייצרו תשואה מסויימת וניתן יהיה להציע את אותה השקעה סולידית – עם סיפור טוב ודמות מפורסמת – בתשואה גבוה פי 3-4.