יוון עם צמיחה חיובית?!

בזמן שהאבטלה ,העוני ומספר ההתאבדויות ביוון נמצאים סביב השיא , הכריזו עיתוני הכלכלה בכל העולם כי על פי המדדים הכלכליים שנהוגים היום היא סוף סוף יצאה מהמיתון.  כיצד זה יכול להיות? התשובה כרגיל נמצאת בדרך מדידת הצמיחה המעוותת. מה שבטוח, את תושבי יוון אף אחד לא עדכן ב”בשורה המשמחת”.

נתוני הצמיחה (הגדילה בתמ”ג) המפורסמים בכל העולם  הם יחסיים – הם אינם מבטאים את גודל תפוקת המשק, אלא רק את השינוי החל בו. כלומר פעילות המשק צריכה לגדול בכל שנה ביחס לשנה שעברה (או רבעון קודם) כדי שתהיה צמיחה. כך למשל בתרחיש דמיוני בו כל הכלכלה קורסת יחד עם כל עסקיה, מספיק שיקום דוכן פלאפל אחד כדי להקפיץ את מדד הצמיחה באותה כלכלה ,כך שתהפוך למדינה עם נתוני הצמיחה הגבוהים בעולם. זאת אף על פי שרוב תושביה יסבלו מרעב קשה.

דוגמא זו היא אמנם קיצונית ולא תתרחש במציאות, אבל היא יכולה להסביר כיצד יתכן שגודלה של כלכלת יוון היום הוא רחוק מגודלה לפני המיתון ושתושביה סובלים מ26.6% אחוזי אבטלה, ואף על פי כן הוכרז עתה שהיא יצאה מהמיתון. לא רק שיצאה מהמיתון, אלא שאפילו הפכה למדינה שצומחת במהירות הכי גבוהה באירופה. באופן אבסורדי יוון  היום היא מנוע הצמיחה של האיחוד.

ליוונים עצמם כנראה לא הגיעה הבשורה על היציאה מהמיתון.
.
.
.
מאת: ערן הילדסהיים
מתוך הבלוג: http://kalkala-amitit.blogspot.co.il