ברוקרים קורסים ברחבי העולם

מאת: ערן הילדסהיים

ללא ספק השבוע האחרון היה דרמטי בכלכלה העולמית וזה מעבר לנפילות חדות בשוק הסחורות שמטלטלות את כלכלות העולם. מקריסת חברות הברוקר הגדולות עד חשש אמיתי ליציבות הבנקים ביוון. כשכלכלה שלמה בנויה על חובות ומינופים אז האי יציבות זה הדבר הכי יציב בה. להלן כל הפרטים.

“ריצה אל הבנקים” ביוון
ב 25 ינואר אמורות להתקיים בחירות דרמטיות ביוון. כרגע מפלגת השמאל סיריזיה התומכת בפרישת יוון מהאיחוד האירופי מובילה בסקרים.זכייתה האפשרית יכולה להכניס את כלכלת יוון והגוש כולו לתוך תקופת אי יציבות ארוכה ומסוכנת.
ההכנות והדריכות לקראת אפשרות הפרישה, ניכרת גם בקרב תושבי יוון. לאחרונה דווח שמהבנקים ביוון נמשכו כ -3 מיליארד אירו בחודשיים האחרונים על ידי לקוחות שביקשו למלט את כספם למקום בטוח יותר.
ספקולציות בתקשורת היוונית לגבי אפשרות של “ריצה אל בנק” [מצב בו כמות לקוחות גדולה דורשת לפדות את חסכונותיה בבת אחת בגלל החשש שהבנק לא יוכל לספק להם את כספם] גרמה לבנק המרכזי היווני להוציא הודעה לא שגרתית בשבוע שעבר ש”המצב תחת שליטה”. כשבנק מרכזי מוציא הודעה שהכל תחת שליטה זה סימן בדרך כלל שהמצב רחוק מלהיות כזה.
בניין הבנק המרכזי ביוון
נראה כי למרות הצהרת הבנק המרכזי ובעקבות גל משיכות הכספים הגדולות, ארבעת הבנקים הגדולים ביוון ביקשו רק בשבוע שעבר סיוע מקרנות החירום של הבנק המרכזי באירופה. מנהלים ביורובנק ואלפא בנק, הבנקים השלישי והרביעי בגודלם ביוון, אישרו שהם הגישו בקשה כזו. בעיתון היומי Kathimerini דווח שהוגשו בקשות סיוע של כ-5.8 מליארד דולרים.בסוף השבוע הצטרפו לבקשות הסיוע גם שני הבנקים הגדולים במדינה. המשך יבוא.
ברוקרים קורסים
בעקבות המשבר הגדול באירופה שהחל בסוף העשור הקודם , החלו משקיעים רבים לחפש מקלט בטוח להשקעותיהם. חלקם ראו בפרנק השווצרי החזק כהשקעה מספיק בטוחה. הדבר גרם למטבע להתחזק עוד יותר ואיים על כדאיות ענף היצוא במדינה. כדי להלחם בחוזקו של המטבע, החליט הבנק המרכזי השווצרי בספטמבר 2011 להציב תקרה על שער הפרנק של 1.2 פרנק ליורו.  ביום חמישי החליט במפתיע להסיר מגבלה זו מה שגרם למטבע להתחזק כמעט מיד בכ-29% מול האירו. גלי ההדף של ההחלטה הורגשו בקרב חברות הברוקר ברחבי העולם שרשמו הפסדי עתק. חלקן אף פשטו רגל. חלק אחר ,כמו חברת הפורקס הגדולה FXCM, נזקקו לחילוץ על מנת שיוכלו להמשיך לתפקדשאלה מעניינת היא מדוע חברות הברוקר (הפורקס) הן כל כך רגישות להתחזקות הדרמטית בפרנק?
התשובה היא במינוף. חברות פורקס מאפשרות ללקוחותיהם למנף את השקעותיהם. כך למשל משקיע שירצה להשקיע 1,000 דולר במינוף של פי 50, יוכל להרויח 1000 דולר (100% מהשקעתו) באם תתרחש עליה של 2% בלבד בשער המטבע עליו הימר . החישוב פשוט: 2% מ-1000 דולר הם 20 דולר,אם נכפיל את זה פי 50 (גובה המינוף) נקבל 1000 דולר רווח. מנגד בירידה של 2% מגובה השער שעליו הימר המשקיע, הוא יפסיד את כל השקעתו מאותה סיבה.
מאחר שה1000 דולר הוא הבטחון היחיד שהמשקיע שם לצורך כיסוי ההפסד שלו -ברגע שההפסד יתקרב לסכום זה , הברוקר יסגור מיד את העסקה ולא יאפשר לו להפסיד מעבר לכך. המינופים שמאפשרות חברות הפורקס לעיתים חורגים מפי-50 ויכולים להגיע למינוף של לעיתים עד פי כמה מאות. המשמעות במינופים גבוהים אלה היא ,שמספיקה ירידה של פחות מאחוז בשער המטבע עליו הימר המשקיע,כדי לגרום לברוקר לסגור את העסקה ולמשקיע להפסיד את כל כספו.
ביום חמישי מיד לאחר הודעת הבנק המרכזי השווייצרי, לקוחות של אותן חברות פורקס ספגו הפסדי עתק. הירידה החדה והמהירה לא אפשרה לברוקרים לסגור את העסקה בזמן בטרם תחרוג מעבר לבטחונות. הפסדי העתק האלה העמידו את חברות הפורקס במצב קשה, חלקן לא הצליחו להתאושש ממנו ופשטו רגל. בין הפושטות רגל אפשר למצא בין השאר את הברוקר הבריטי אלפרי (Alpari )המאמצת את קבוצת הכדורגל האנגלית ווסטהאם.

29% ברבע שעה -הנפילה בערך האירו מול הפרנק השווצרי לאחר הודעת הבנק המרכזי השוצרי
פורסם על ידי