סין מתעטשת – העולם חולה

שנת 2015 הולכת להיות לא הכי מוצלחת בשווקים הפיננסים. המשקיעים בעולם עברו שנים טובות החל מ – 2009 ולאורך השנים רק חיפשו מה יכול לערער את המגמה החיובית. פעם זה היה מדינות ה – PIGS, פעם זה היה המשבר הגרעיני ביפן, פעם זה היה חשש מגלישה למיתון נוסף בארה”ב, פעם זה היה חשש לגלישה למיתון חריף בגוש האירו, פעם זה היה חשש מנפילה במחירי הסחורות, פעם מיציאה של יוון מגוש האירו והיום? היום זה החשש מסין – הענק הסיני הגדול.

השוק הסיני הוא השני בגודלו בעולם אחרי השוק האמריקאי אך עם הבדל משמעותי אחד גדול – מדובר במשק ריכוזי (יחסית) עם משטר לא דמוקרטי. סין ניפתחה לעולם ב – 20 השנים האחרונות מה שנתן לה דחיפה כלכלית אדירה – כמו לעולם כולו. נהוג לומר כי “כאשר השוק הסיני מתעטש = העולם חולה”.

העולם התרגל לשוק סיני שצומח בקצבים של 7-11 אחוז לשנה וזוהי צמיחה אדירה למשק גדול כמו המשק הסיני. לצורך השבעת הצריכה הסינית הם פונים לעולם וקונים הכל. מנגד, הסינים מעניקים לעולם כוח עבודה זול מה שמכניס למדינה כוח ייצור (כולל הון שאינו הון אנושי) המאפיל על מדינות אחרות.  היום חלק מהמספרים מדברים על צמיחה של סביב 4%. חייבים להבין, שחיקה כה חדה בצמיחה בשוק הסיני מהווה כר פורה לירידות בחדות בשווקים הפיננסים. מדובר על ירידה חדה בכושר הצריכה הסיני ובהמשך ירידה חדה בכושר הייצור בעולם כולו.

מאחר ומדובר בשוק שאינו בנוי על דמוקרטיה ועל קפיטליזם כמוכר לעולם המערבי יתכן וישנם הרבה נתונים ‘מפוקפקים’ והרבה אי דיוקים. בנוסף, לממשל יש כוח רב להתערב באופן בוטה בשווקים הסיניים ולווסת את זרימת ההון.

היום קראתי באחד מהמקורות הפיננסים שלי ברשת כי הממשל הסיני עצר מספר אנשים שנחשדו בפרסום ידיעות שקריות אודות הבורסות השונות וזה מה שגרם לבהלה ולסחרור בשווקים – האם החדשות נכונות? האם ניתן לאמת אותן? לא! אם כי איני מתפלא אם כך נהג הממשל הסיני.

אני נשאל לרוב על ידי לקוחותיי מה יהיה.. התשובה שלי פשוטה – אני באמת לא יודע. אנו נמצאים היום בתקופה של אי וודאות שהשווקים מגיבים בחוזקה לכל נתון. הן חדשות שליליות והן חיוביות. אני מאמין כי בימים כמו אלו אסור לבצע פעילות ובטח שלא פעילות הנובעות מלחץ מכירות. עם זאת, כדאי ורצוי לבצע התאמות בהתאם להתפתחויות.

התאמות נדרשות יכולות לבוא לידי ביטוי בהתאם למה שקורה בשוק הסיני – השוק ירד ביותר מ – 40% משיאו ולכן כדאי לבחון מה קורה שם ואיזה משקל יכולה לתפוס ההשקעה בתיק ההשקעות אם בכלל, מה יכולות ההשקעה, מה מכשירי ההשקעה המתאימים, האם זו נקודת כניסה מתאימה או שמה נקודת יציאה או פתיחת פוזיציה בשורט.

.

.

 

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמים במסמך זה (להלן- “המידע”) מסופקים כשירות לקוראים ואינם משקפים בהכרח את עמדתו הרשמית של גיא חזן-יועץ השקעות פרטי. אין לראות במסמך ובמידע הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים המתוארים בו או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם. אין לראות במידע המלצה או תחליף לשיקול דעתו המקצועי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או ייעוץ השקעות- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. אין לראות במסמך זה כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנכסים הפיננסים המוזכרים בו. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי גיא חזן-יועץ השקעות פרטי ומידע הנובע ממקורות אחרים, תחת הנחה שהינו מידע מהימן. מסמך זה אינו מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. המידע המופיע אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. מאחר שכך, מסמך זה אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. גיא חזן-יועץ השקעות פרטי אינו מחויב להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע מראש או בדיעבד. גיא חזן-יועץ השקעות פרטי לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. אין לראות בדוח זה ייעוץ השקעות, שיווק השקעות או תחליף לייעוץ או שיווק השקעות ואין לראות בדוח זה התאמה אישית וספציפית ללקוח תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבות ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם. כל הזכויות במסמך זה ובמידע שייך לגיא חזן-יועץ השקעות פרטי