משקיעים – האם כדאי לבחור ביועץ השקעות פרטי?

פורסם בעיתון גלובס

משקיעים – האם כדאי לבחור ביועץ השקעות פרטי?

בדומה לשכירת רואה חשבון שיטפל בעסק שלכם, לבחירת רופא מומחה בעל שם, או אפילו סוכן נסיעות מיומן, כך קיימת בפני המשקיעים האפשרות לפנות ליועץ פרטי

שנים רבות של השקעות בבורסה הרגילו את ציבור המשקיעים ל-3 אפשרויות השקעה דרכן אפשר להעזר: היועץ בבנק, בתי השקעות, ומשקיע עצמאי המנסה את מזלו. גיא חזן, עוסק בתחום השקעות מזה 20 שנה מציע לצאת מהקופסה. “תחשבו על אפשרות אשר בה הכסף שלכם נשאר בבנק, בזמן שאתם מקבלים ייעוץ השקעות חיצוני.

חזן מסביר: “אל מול האלטרנטיבות ניצבת בשנים האחרונות האופציה של שכירת יועץ השקעות פרטי. בדומה לשכירת שירותיו של רואה חשבון שיטפל בעסק, בחירת רופא מומחה חיצוני או בחירת סוכן נסיעות מוצלח שישיג עבור הלקוח את המחיר הטוב ביותר לנופש הקרוב”.

– אנשים ודאי יגידו שהשוק מלא בשרלטנים.

“יועץ השקעות פרטי הוא בעל רישיון יעוץ, ועל מנת לעמוד בתנאי הרישיון עליו להחזיק גם בביטוח אחריות מקצועית בתוקף, ולהפקיד את כספי ההשתתפות העצמית בנאמנות לטובת לקוחותיו, זאת בהתאם לדרישות החוק לכל בעלי הרישיון. כך שיועץ השקעות פרטי, הוא אובייקטיבי ובלתי תלוי”.

חזן, נושא תפקיד בכיר במספר חברות ציבוריות – דירקטור, יו”ר דירקטוריון, חשב ומנכ”ל. הוא מבקש להדגיש את יתרונות יועץ ההשקעות הפרטי:

אובייקטיביות – “יועץ השקעות פרטי אובייקטיבי לחלוטין בזמן תהליך היעוץ ללקוח. הוא רואה לנגד עיניו את כלל המכשירים הפיננסים הקיימים בשוק ההון, ומהם יכול לבחור את הטוב ביותר עבור הלקוח שלו. זה יכול לבוא לידי ביטוי במיוחד בעת תהליך יעוץ על קניית קרן נאמנות של יותר מבית השקעות אחד, יעוץ על קניית תעודת סל של יותר ממנפיק אחד, או לחלופין יעוץ על מעבר בנק וחשיפה בפני הלקוח על פיקדונות אטרקטיביים בבנקים השונים”.

אי תלות – “יועץ השקעות פרטי אינו תלוי במחלקות מחקר, אינו כפוף לעמידה ביעדי מכירה של מוצרים, אינו כפוף לעמידה ביעדי השגת עמלות, אינו תלוי בעמלות המשולמות ממקורות אחרים, אינו תלוי ואינו מוגבל במוצרי הבית ואינו תלוי במחלקות החיתום והנפקות. יועץ השקעות פרטי לא צריך למכור ללקוח מוצר פיננסי כלשהו פרט לשירותי יעוץ השקעות”.

שכר יועץ השקעות פרטי – “יועץ השקעות פרטי מתפרנס משכר טרחה המשולם על ידי הלקוח. מאחר ואינו משווק השקעות אינו ראשי לקבל עמלות מקרנות נאמנות או מכשירים פיננסים אחרים. במידה ויועץ ההשקעות לא יעמוד ביעדים מול לקוחותיו – הוא עלול לאבד את הלקוח וחלק מפרנסתו”.

עמלות בנק – “יועץ השקעות פרטי יכול וחייב לנטר ולפרוס בפני הלקוח את קשת העמלות המשולמות לגורמים השונים ובעיקר לבנק של הלקוח. תשלומי עמלות קניה ומכירה ועמלות דמי ניהול תיק ניירות ערך ועמלות נוספות כגון עמלת פדיון, עמלת תשלומי ריבית וכולי, הן מרכיב כבד משקל בביצועי תיק ההשקעות ולכן היועץ הפרטי מחויב להציג ללקוח את האפשרויות העומדות בפניו בתחום זה.

“התחרות העזה בין הבנקים ואפשרות של ניהול תיק השקעות בחשבון עצמאי בבית השקעות אינן תמיד ידועות ללקוח ומתפקידו ומחובתו של היועץ הפרטי לפתוח בפני הלקוח דלתות נעולות אלו”.

קשר אישי רצוף – “נכון שלהציג תשואה זו הפוזיציה הראשונה שלשמה התקשר לקוח עם יועץ השקעות פרטי, אולם הקשר האישי הוא פרט הכרחי בתהליך היעוץ. יועץ השקעות פרטי משתף את הלקוח באופן מלא על ההתנהלות והפעילות בתיק ההשקעות באופן יזום ותדיר. הקשר אינו באמצעות איש שיווק או משווק השקעות והלקוח מקבל שירות ישירות מיועץ ההשקעות שלו שאחראי על ביצועי תיק ההשקעות”.

הצורך באישור הלקוח – “יועץ השקעות פרטי יכול לפעול עבור הלקוח ללא ייפוי כוח בחשבון וללא כל נגישות לחשבון הבנק של הלקוח. נקודת המוצא היא שהלקוח מוציא לפועל את הוראות הייעוץ המועברים אליו באמצעות יועץ השקעות הפרטי.

“הלקוח אינו חושף ואינו פותח בפני יועץ ההשקעות הפרטי כל אפשרות של גישה לכספו בשום דרך. עם זאת, עלי להדגיש כי עדיין עומדת בפני הלקוח האפשרות לתת ליועץ השקעות הפרטי ייפוי כוח לפעול בחשבונו אך עדיין – לפני כל פעולה היועץ הפרטי מחויב לתת הסבר ללקוח על הפעולה הרלוונטית ולקבל את אישורו של הלקוח לפעול כאמור”.

קישור לעיתון גלובס