טבע

טבע

מניית העם.

מי לא מחזיק טבע.. מאשפי ההשקעות הגדולים ביותר ועד לעמך ישראל שרואה במניות של חברת טבע כעוגן אלוהי שרק יעניק רווחים.

כמה פעמים שמעתי משקיעי טבע שטוענים בלהט כי האחזקה במניות חברת הפרמצבטיקה כמוה אחזקה במעבורת אמריקאית לקראת שיגור לחלל. הרבה עוצמה, הרבה משקיעים, הרבה כסף ורק עליות.

אזזהושלא – אז זהו, שלא!

במספרים מוחלטים אחזקה במניות טבע הזיקה מאוד למשקיעיה בעת האחרונה.בשנה האחרונה המניה מחקה כמעט מחצית משוויה – מעל 40%. במינוס. גם במרחק של שנתיים לאחור המניה לא הטיבה עם המשקיעים – והמספרים מראים על מינוס של מעל 30%.

במדידה ארוכת טווח של מעל 5 שנים – המניה הציגה תשואה די עלובה של קצת יותר מ – 10%.

לפני כמה ימים שאל אותי משקיע מה לעשות עם מניות טבע. הוא סיפר לי שקנה מניות של מניית העם ומאז הוא רק מפסיד כסף.  שאלתי אותו למה קנה את המניות.. הוא ענה שהיתה ציפיה בזמנו לאיזה אירוע חיובי שלא התממש. שאלתי אותו למה לא מכר את המניות לאחר אי התממשות האירוע שציפה לו. הוא ענה שלא רצה לממש בהפסד. היום ההפסד כבד הרבה יותר.

לאלו ששואלים מה קרה לטבע, ואיך המניות של חברה כה רצינית וגדולה מצליחות ליפול כל יום – יש תשובות רבות (רק מהשנה האחרונה):

  • כישלון עסקת רימסה
  • הובלה של הילרי קלינטון במרוץ לנשיאות ארה”ב
  • חקירה על תאום מחירים
  • שינוי במדדי MSCI
  • תחרות לקופקסון
  •  רכישת אקטיביס

ואלו הן חלק מהחדשות שפגעו במניה, לאו דווקא בסדר הנ”ל.

עד לפני שנה-שנתיים היו לא מעט אנליסטים בשוק שהעניקו למניות טבע מחיר יעד של מעל 70 דולר.

מעניין יהיה לעקוב אחרי עדכוני האנליסטים ולמחירים החדשים שיעניקו למניה.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.