לקוחות לא מרוצים

לקוחות (לשעבר) יקרים שלי:

יתכן והפסדתם כסף בתיק ההשקעות כתוצאה מסיבות שונות כגון מצב השוק, העדפות אישיות שלכם, התערבות יתרה בניהול הסיכון, התערבות יתרה מתי למכור ומתי לקנות ועוד.. בחנתי את ביצועי תיק ההשקעות שלכם שוב, ללא התערבותכם כאשר אתם כבר לא לקוחותיי, וראו זה פלא – התיק מרוויח כסף!!!

ולאלו שאינם לקוחותיי..

כל אדם בעולם שצרך שרותים כאלו ואחרים מכיר את ההרגשה – כאשר הוא לא מרוצה מהשרות שקיבל הוא קם והולך.

על אחת כמה וכמה בעלי עסקים – נותני השרות – שיש להם לקוחות לא מרוצים. משלל סיבות.

בשוק ההון לקוח לא מרוצה, במרבית המקרים, הוא לקוח שהפסיד כסף. לא תמיד מעניין אותו מה קרה בשווקים הפיננסים, האם השוק עלה או ירד, זזה הצידה או היה קפוא במקום. לא תמיד מעניין אותו שההפסד הוא תוצאה של גחמותיו האישיות או ההוראות שנתן. בלא מעט מקרים – כאשר הלקוח מפסיד – הוא לא מרוצה ובחלק מהמקרים מוותר על השרות.

לאחרונה ביצעתי סקר קטן בין לקוחותיי לשעבר. רציתי לבחון האם האכזבה שלהם מוצדקת. מה קרה אחרי שהלכו ועזבו את שרותי כיועץ האישי שלהם.

למרבה ההפתעה גיליתי שכמעט כולם, כל תיקי ההשקעות, הניבו תשואה העונה על דרישת הלקוח. רק שהוא כבר אינו לקוח שלי.

מדובר בפסיכולוגיה של משקיעים רבים – פעולה אנטי השקעתית בזמן הכי פחות טוב עבור תיק ההשקעות.

לסיכום:

מה שקובע בייעוץ על איך לנהל תיק השקעות ובאיך לנהל סיכונים בתיק ההשקעות היא ההשוואה המתבקשת אל מה שקורה בשווקים הפיננסים. מדידת רווח והפסד לבדה אינה מספיקה ולא תמיד רלוונטית.

וכמו ששטרסלר אומר “ושלא יעבדו עליכם”

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.