דולר בשפל

ישנן המון סיבות למצבו של הדולר מול השקל. החולשה של המטבע האמריקאי תרמה בעת האחרונה למחיר שפל רב שנתי של 3.64 שקל לדולר. בכמה ימים האחרונים המחיר התאושש מעט ונסחר כעת במחיר של 3.69 שקל לדולר.

ישנם גורמים רבים לרמת המחירים הנ”ל אולם נקודת הבסיס שלי ושל משקיעים רבים אחרים בארץ ובעולם היא שאין באמת אפשרות לדעת מה יהיה המחיר של המט”ח – בעיקר לא בטווח הזמן הקצר-בינוני. כל ניסיון שכזה נועד ברוב המקרים לכישלון.

ובכל זאת, הקריסה של הדולר העלתה מספר שאלות ותהיות בנוגע לרמת המחירים. המילה ‘ספקולנטים’ ניזרקה לאוויר החדר לא פעם ולבסוף בנק ישראל נשבר והחל לפעול בשוק, כקונה, והצליח להביא לשינוי מסויים בטווח הקצר.

הניסיון למצוא סיבות לשיגעון פשוט מאוד..

לאורך זמן רב הריבית בארה”ב שואפת לאפס בעוד שהריבית השקלית שואפת לקצת. קצת = יותר מאפס ולכן שווה למכור דולרים ולהחזיק שקלים. הרעיון שהבנק הפדרלי האמריקאי יחל להעלות ריבית עדיין לא חילחלה מטה או שאולי הרעיון לא מתקבל ברצינות ע”י משקיעי המט”ח. שהרי ברור, ריבית גבוה על הדולר תגרור נהירה של משקיעים למכור שקל עם ריבית נמוכה לטובת דולר עם ריבית גבוה ובמתווה עולה.

הבעייתיות המסתמנת באה לידי ביטוי בביצועי המשק בישראל. על פי הלמ”ס, התמ”ג בישראל צמח ב – 6.2% ברבעון האחרון של 2016. הצמיחה במשק חיובית לכולם אולם צמיחה חזקה תביא גם לחיזוק האפשרות של עלייה בריבית. עלייה בריבית = היחלשות הדולר מול השקל.

ריבית גבוה על השקל שוב תגרור גל של מכירת דולר לטובת גל של קניית שקלים.

עליית ריבית בישראל עלולה לבטל את גל העליה בריבית בארה”ב.

בשורה התחתונה, למשקיעי המט”ח ולספקולנטים השונים יש הרבה עבודה. אני טוען, שוב, שלא באמת ניתן לדעת להיכן פני המטבע לטווח הקצר אך ניתן לזהות מגמות ארוכות יותר של אירועים שעלולים להשפיע על שערי המטבעות.

בהצלחה.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.