“דצמבר המר זעקו כותרות בעיתון”

הכותרת הזו אינה מבוססת על מאורעות השווקים הפיננסים בימים אלו.

את הכותרת שר שלום חנוך בשירו “מחכים למשיח” שיצא לאור בשנת 1985.

אז נראה שעולם כמנהגו נוהג – מה שהיה הוא שיהיה.

השווקים הפיננסים בצניחה חופשית ולכל מומחה יש את התירוץ שלו. למעשה אין אירוע בודד ומבודד שאליו ניתן לייחס את מה שקורה בימים אלו בבורסות בארץ ובעולם.

השיא נרשם סביב ספטמבר 2018 ומאז השוק מזדעזע לאיטו. השווקים, במיוחד בארה”ב, ירדו סביב 20 אחוז משיאם. זה בהחלט זעזוע. זה בהחלט מתאים לשורה מהשיר של שלום חנוך.

אין בכוונתי לנסות להסביר למה השוק ירד ואני גם ממש לא יודע האם כך יהיה בימים הקרובים.

מה כן? לנסות למזער טעויות.

טעות זה לפעול מהבטן

טעות זה לפעול מעכשיו לעכשיו

טעות זה לקבל החלטה פזיזה

טעות זה לשכוח שיש מחר

טעות זה לראות רק שחורות

ועוד ועוד ועוד טעויות שמלבלבות ופורחות בעתות של ירידות שערים.

כל זאת נכון תחת הנחה שתיק ההשקעות שלכם מתאים לאופייכם כמשקיעים וכנוטלי סיכונים.

מי ששונא סיכון אך חשוף משמעותית לסיכון – הרוויח יפה כשהשוק היה חיובי אך נמצא עכשיו בסחרחורת מטורפת לאור הירידות בשווקים.

מי שאוהב סיכון – הרוויח יפה כשהשוק היה חיובי ואמור להבין את המצב הנוכחי.

לסיכום:

  1. התאימו את תיק ההשקעות לאופי שלכם עד כמה שניתן
  2. אם תיק ההשקעות מותאם לאופי שלכם – השגרה היא הטובה ביותר ואם לא תכננתם לפעול לפני המיני משבר – אין סיבה לפעול כעת.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.