האם יש קשר בין ביטקוין לבורסה

על פניו לא צריך להיות שום קשר בין מטבע קריפטוגרפי לבין שוק ההון.

שוק ההון בנוי על ומתבסס על הנחות אנושיות – ניתוח מהלכים פיננסים של פירמות ושל כלכלות וזה מאוד שונה משוק הקריפטו שבו מחזיקי המטבעות באים בעיקר לספקולציה וחלק נוסף באים בגלל אידיאולוגיה.

הספקולציה זה להרוויח כסף מעליית הערך והאידיאולוגים על מנת “להשתחרר” מעולה של המדינה או מהמערכת המוניטרית הגלובלית.

לא שבבורסה אין ספקולנטים, בוודאי שיש ואפילו רבים מאוד אך בבורסה אין הרבה אידיאולוגים. המשקיעים רוצים להיות חכמים ולהרוויח כסף ולהשיא תשואה מפעולות ואסטרטגיות חכמות שהם נוקטים בהם וישנה מעט מאוד אידיאולוגיה פה. ככה נראית תולדה של התפתחות הקפיטליזם. אז אולי אפשר לחשוב שבשורה התחתונה גם למשקיעי שוק ההון יש אידיאולוגיה – היצמדות לקפיטליזם.

השקעה במניות של חברה פלונית היא ברורה ונהירה. יש הון אנושי, יש פעילות עסקית ויש אפשרות להעריך שווי. אולי נטעה בהערכה אך עדיין עשינו שימוש בכלים קיימים על מנת לנתח פעילות קיימת ולהסיק מסקנות לזול או יקר.

השקעה באגרות חוב של חברה פלונית ברורה ונהירה גם היא. אנו יודעים איך להעריך את הסיכון ואיך לתמחר אותו. אולי נטעה בהערכה אך עדיין.. עשינו שימוש בכלים קיימים על מנת לנתח פעילות קיימת ולהסיק מסקנות.

אומרים שהשווקים פועלים תחת פחד ותאווה אין סופיים ואני באופן אישי נוטה להסכים עם האמרה הזאת. אני פועל בשווקים הפיננסים משנת 1992 וחוויתי לא מעט רגעים כאלה – רגשות תאווה מוגברים כתוצאה מהצלחה בבחירת השקעות מוצלחות ורגעי פחד ואימה משווקים מתמוטטים ומניות של חברות שמאבדות ערך בזמן קצר ביותר.

כמעט על כל אירועי שוק ההון שולטים ביד רמה ממשלות ונגידי בנקים מרכזיים (הרגולטורים) ע”י הפעלת מדיניות פיסקלית ומוניטרית שאמורה לדאוג שהכל יתפקד קשורה. ואם יש מעידות בדרך – הרגולטורים יפעילו את הכלים שברשותם על מנת לאזן את המעידה ולחזור למרכז הנורמה.

את כל זה בא לשנות תחום המטבעות הקריפטוגרפים. 

המצדדים בתחום טוענים כי צריך להשתחרר מעולם של הרגולטורים ושיפסיקו לשלוט בחיינו ובכספנו. אני אטען כהערת ביניים שזה בלתי אפשרי.

המטבעות הקריפטוגרפים, שהמוביל והמוכר שבהם הוא הביטקוין, נשלטים אך ורק ע”י מחזיקי המטבעות. המטבעות אינם פיזיים ונמצאים רק במרחב הטכנולוגי – רחבי הרשת העולמית – המרחב הקיברנטי.

בסה”כ יש כמה מאות מטבעות קריפטוגרפים כאשר המוביל ברשימה כאמור הוא הביטקוין.

הביטקוין “נכרה” בדיוק כמו כריית פחם רק שבאמצעות מחשבים ומוחזק בארנק דיגיטלי במחשבו של מחזיק המטבע או תחת התקן מיחשובי אחר.

ועדיין, עם כל הרצון והאידיאולוגיה – חוזרים למדוד את הביטקוין בדולרים אמריקאים.

מכאן אני גם גוזר את תשובתי לכותרת של הפוסט – “האם יש קשר בין הביטקוין לבורסה” ולפי דעתי הקשר קיים גם קיים.

הקשר הראשון הוא לאור ההצמדה של השווי למטבע “רגיל” – הדולר.

הקשר השני הוא הקשר הספקולטיבי – שווקים עולים מחזקים את רגשי התאווה של המשקיעים ואלו מחפשים אפיקי השקעה חדשים וליטול סיכונים נוספים וכאן נכנס הביטקוין לתמונה וממלא את רגשות התאווה.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.