איך להרוויח בבורסה

לא מעט אנשים מחפשים את התשובה לשאלה איך ניתן להרוויח בבורסה.

במאמר הזה אנסה לתת תשובות כמה שיותר ברורות. וכן, יש יותר מתשובה אחת.

להרוויח בבורסה זה כמעט כמו תרגיל מתמטי שבו בסוף המשוואה יש פתרון. המשוואה אמנם מסובכת, ארוכה וקשה לפתרון, אך ברגע שהצלחת – אתה יודע זאת בבירור.

יש כמובן לא מעט אנשים שחושבים שמחזיקים במשוואה המנצחת. אכן יש כאלו. אני אשמח לשתף גם אתכם במשוואה על כל חלקיה. רק אחדד.. כמו שמתמטיקאי פותר את המשוואות שלו – עם מתודת עבודה ברורה ומדוייקת, תוך שמירה על חוקי הפתרון, היצמדות לכללים, עם עבודה קשה, מחשבה עמוקה ומסגרת זמן – כך גם המשוואה להשקעה שבסופה ניתן יהיה להרוויח בבורסה.

אז כל שנותר הוא להבין ולהכיר את חלקי המשוואה:

אני משוכנע שכמעט כל מי שיקרא את המאמר הזה יאמר לעצמו – “וואלה, ידעתי את זה. מכיר את הכללים”, אך מעטים נצמדים למשוואה ולכן לא מרוויחים.

אני אוהב לתת דוגמא של וורן באפט. היא אמנם קיצונית ומתאימה למעט מאוד אנשים אך בבחינת המספרים היא משקפת באופן בולט וברור ומוחלט שהיצמדות למשוואה מביאה לתוצאות.

לבאפט, הנחשב למשקיע הטוב בעולם כיום, יש שיטה ומשוואה אליה הוא נצמד ואת תוצאותיה ניתן לראות בביצועי המניה של החברה שלו – ברקשייר האתוויי – הנסחרת בוול סטריט תחת הסימבול BRK.

למי שאינו מכיר.. לפני 40 שנה מחיר המניה עמד על 300 דולר והיום המחיר הוא מעל 300,000 דולר. למניה אחת.

אז נכון, 40 שנה – לך תזכור.

ועדיין, ניתן להסיק שהמשוואה של וורן באפט מביאה תוצאות.

אז אם נתעלם רגע מבאפט, שהרי הוא הטוב בעולם ומקום ראשון שיש רק אחד, מה הם חלקי המשוואה הכי חשובים שאם רק נעשה בהם שימוש נצליח להרוויח בבורסה..

שים לב.. בתחילת המאמר כתבתי כמעט כמו תרגיל מתמטי. בעוד שלתרגיל תמיד יהיה פתרון אחד, למשוואה של ההשקעה יתכן ויהיה יותר מפתרון אחד והכל תלוי מתי תרצה למדוד את התוצאות.

אז בוא נמנה את חלקי המשוואה הממש לא מסובכים:

  1. זמן – חייבים לתת להשקעות שלנו זמן על מנת להרוויח
  2. התאמה של הסיכון – על מנת שתגיע לרווח בבורסה המתאים לאופייך יש צורך רב בהתאמה של סיכוני ההשקעה.
  3. רווחים והפסדים – כמו שאתה נהנה מרווחים כך תילמד לחיות גם עם הפסדים. מי שאינו יודע להפסיד – לעולם לא ירוויח.
  4. ידע – תרכוש ידע וזה יביא אותך להצלחה. אם אינך רוצה לרכוש ידע (וזה בסדר, אי אפשר להבין בהכל) – קרא את הסעיף הבא.
  5. איש מקצוע – תשכור איש מקצוע – יועץ השקעות כמוני – שיעשה עבורך את העבודה (בדיוק כמו שיש לך סוכן ביטוח, עורך דין, רופא, רואה חשבון – אנשי מקצוע).
  6. פשוט תיצמד לכללים!

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.