שורט ואיזונים

אני חוזר שוב לכתוב על הפעולה הזאת שמאפשרת למשקיעים למכור מה שאין להם.

כתבתי לא מעט כתבות על שורט ואיך ניתן לתפעל אותו. אנסה לחדד פן נוסף.

מבלי לסבך את העניינים אנסה להסביר בפשטות בסיסית:

בקניה של מניה (לונג) אנחנו משלמים מחיר וכל מה שאנחנו רוצים שהמחיר של המניה יעלה ויעלה וכך נרוויח מהעסקה. נקנה בזול ונמכור ביוקר. פשוט. מדובר בסך הכל בעסקה בסיסית שמשקפת אופטימיות לגבי מחיר המניה ומכאן בא הרצון לקנות אותה.

בשורט אנחנו מבצעים פעולה הפוכה (יש שיגידו שמנוגדת לכל יסוד).

שורט – מכירה של מניה ולאחר מכן ציפיה לירידת מחירים וכך נרוויח מהעסקה. נמכור ביוקר ולאחר שהמחיר של המניה יורד נחזור לקנות בזול. ההפרש הוא הרווח. הציפיות של השורטיסט הן פסימיות אל מול המניה ומכאן הרצון למכור בשורט ולהרוויח מירידת מחיר.

במאזניים של בין לונג לשורט יש סוג של איזון בין שני הגושים.

מצד אחד ישנם משקיעים שקנו את המניה ומאמינים בביצועי החברה ואופטימיים לגבי עתידה, ומנגד יש את הפסימיים שמוכרים את המניה בשורט ורק ממתינים לחדשות פחות טובות ולירידת מחיר.

כל השחקנים רואים אחד את השני ולכן יכולים להוות שיקול כאשר מנתחים את האירועים לפני פתיחת פוזיציה.

יש הבדל אחד ומהותי בין שתי הפוזיציות.. בעוד שבלקנות מניה רק צריך מזומן ולחיצה על כפתור ENTER, בפוזיציית שורט העניינים קצת יותר מסובכים.

פוזיציית שורט מחייבת את המשקיע בביטחונות מתאימים ברגע העסקה ויתכן שיידרש לביטחונות נוספים בהמשך, במידה והציפיות השליליות שלו לא התגשמו.

הבדל נוסף קיים בעובדה שבעוד משקיעי הלונג ירשמו רק הפסדים על הנייר במידה והערכותיהם וציפיותיהם שגויות, הם יוכלו לבחור האם להמשיך ולהחזיק במניה, האם לקנות עוד או למכור ולממש את ההפסד. מנגד, מוכרי השורט נמצאים באזור פחות נוח. מוכרי השורט, המצפים לירידה במחיר המניה, אשר טועים בהערכותיהם ובציפיותהם, ורואים את המחיר עולה – חייבים לפעול ומהר. מצד אחד, מחיר עולה פוגע להם בפוזיציה, אך יותר מכך – דורש מהם עוד ביטחונות. וככל שהעליות מתחזקות כך גוברת הדרישה לביטחונות. בפני השורטיסטים עומדת האפשרות להביא עוד ביטחונות על מנת להמשיך ולהחזיק בפוזיציה אך במידה ואין באפשרותם להציג ביטחונות נוספים עליהם לסגור את הפוזיציה גם במחיר הפסד. סגירת פוזיציית שורט כרוכה בהזרמת פקודת קניה למניה – מה שמחזק עוד יותר את המגמה החיובית אשר הזיקה להם וגרמה להם להשתחרר מהפוזיציה.

הדרישה לביטחונות נובעת מהצורך שתמיד יהיה לשורטיסט כסף לשלם עבור הפוזיציה שלו.

פוזיציית שורט, בתיאוריה, יכולה לגרום להפסד בלתי מוגבל.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.