ירוק עולה זה מכבי-מיומנו של באסטיונר

לאותם אלו שאינם בקיאים ברזי שוק ההון והבורסה אז הצבע הירוק מסמל עליות בשוק המניות והצבע האדום מסמל על ירידות בשוק המניות. לאחר שליטה של הפועל בתקופה של השנה האחרונה – הווה אומר – בורסה צבועה אדום, ירידות – פתאום רואים המשקיעים קצת מכבי – הווה אומר – בורסה צבועה ירוק, עליות – ותוהים כיצד להגיב. המשקיע האגדי וורן באפט, שבעצמו מחק כמה מיליארדים טובים במשבר הנוכחי בשווקים הפיננסים, אמר פעם משפט חכם – “כשכולם חמדנים-מכור, כשכולם פחדנים-קנה”. אני באופן אישי הייתי מוסיף חכמה קטנה נוספת שמוסיפה ערך נוסף לזה של מר באפט ואביא אותה כאן באמצעות סיפור ממנו ניתן יהיה ללמוד על אותו ערך מוסף.

משה הוא בעל באסטה בשוק הכרמל לממכר עגבניות ומלפפונים. משה פותח את הבאסטה כל יום בשעה אחרת. יום אחד הוא פותח את הבאסטה בשמונה בבוקר ויום אחר הוא פותח את הבאסטה בעשר בבוקר. גם בהמשך היום משה לא עקבי. יום אחד הוא סוגר את הבאסטה ב-11 בבוקר ולאחר מכן פותח אותה שוב בשלוש אחר הצהריים וסוגר שוב בשלוש וחצי אחר הצהריים. ביום אחר משה פותח את הבאסטה בשש בבוקר וסוגר אותה בשבע וחצי בבוקר ושוב פותח אותה בתשע ורבע ושוב סוגר בעשר ואבעים דקות ושוב פותח בשתיים ועשרים ושוב סוגר בשלוש וארבעים.

אחרי חודש של עבודה משה שלנו שם לב שהקופה שלו ריקה, הוא לא מכר הרבה בחודש עבודה והקונים הפסיקו לבקר ולקנות בבאסטה שלו וזאת על אף שהמחירים שהציע משה היו אטרקטיביים והסחורה היתה טובה וטריה. משה שלנו לא הבין מדוע הוא, שמציע את הסחורה הטובה והזולה בשוק, לא מצליח להתרומם ואילו הבאסטות לידו, של חיים ושל אברהם, פורחות וגודלות ומוכרות קילוגרמים רבים של עגבניות ומלפפונים.

לאחר חודש נוסף של מפח נפש מכירתי החליט משה לעשות צעד קדימה והלך ליועץ על מנת לשמוע את דעתו. פסיקת היועץ היתה ברורה וחדה – “הלקוחות שלך” אמר היועץ “לא יודעים אם אתה פתוח או סגור, אם אתה בבאסטה שלך או לא ולכן לא מוכנים לקחת את הסיכון, מוותרים על המחיר הנוח, מוותרים על הסחורה הטובה והולכים לבאסטות שיבטיחו להם זמינות ואמינות לאורך כל שעות היום”. “אם אתה פעם פה ופעם שם, פעם פתוח ופעם סגור, לא תוכל להרוויח כסף”. המשיך היועץ ואמר “במידה ותפתח את הבאסטה בשעה קבועה ותישאר לעבוד ולמכור בה לאורך כל שעות היום, יכירו אותך הקונים, יכירו את האיכויות שאתה מציע, את המחיר ההוגן ואת הסחורה המעולה ויקנו רק אצלך. אבל אתה חייב לעבוד בשעות קבועות לכל אורך היום”. 

משה קיבל את עצת היועץ שלו והצליח. ואתה? אתה המשקיע, שקונה היום ומוכר מחר, יכול ליישם את חוק הבאסטה?

אתם המשקיעים, שמעוניינים “לעקוץ” את שוק המניות ביום או יומיים, שמעוניינים להתעשר מקניית מניה ספקולטיבית כי חבר המליץ לכם, שמעוניינים “להביא את המכה” בבורסה, צריכים ללמוד ולהבין שאין ארוחות חינם (אולי לפעמים כן, אבל אני לא הייתי סומך על זה) בתחום ההשקעות.

הרעיון שבהשקעה הוא ראייה ארוכת טווח והבנה שמניות של חברות טובות יעלו בטווח הארוך ויכולות לרדת בטווח הקצר והנסיון למצוא את הנקודות “המיוחדות” של מתי למכור ומתי לקנות אינן ראויות לבחינה מדי יום.

לסיום – יאללה מכבי