השקעה בניקיי (יפן)

השקעה בשווקים גלובלים אני מעדיף לבצע באמצעות ETF ‘ים (תעודות סל). הערך המוסף שבמכשיר מסוג זה הוא עצום ואילו נקודת החולשה היחידה הינה וויתור מראש על אפסייד משמעותי שקיים במניות סטרייט.

העדפה נוספת הינה ביצוע עסקאות בשקלים ולא במט”ח מאחר וכך ניתן לחסוך עלויות גבוהות בדמות העמלות השונות המשולמות לחברי הבורסה (בנק או בית השקעות). העדפה שרירה במיוחד כאשר מדובר בשווקים “רחוקים” כגון המזרח הרחוק או אירופה.

למה ניקיי ?

נקודת הפתיחה הינה הבעיות הרבות שקיימות בשווקים הפיננסים כאשר הרבה משקיעים רואים שחורות והמשך הנפילות בשווקים הגדולים. עם זאת, ראיית שוק דרך עין פסימית לעולם לא הועילה למשקיע ולכן כל שנותר הוא לדעת למצוא אופטימיות כאשר הכל מסביב פסימי. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במדד הניקיי.

יפן מדורגת (עדיין?!) בדירוג של AA כאשר כלכלת המדינה החלה בשנת 2012 להציג צמיחה לצד יציבות באחוזי האבטלה במשק. צריך לזכור שהמדינה עדיין מלקקת פצעיה מרעידת האדמה והנזק העצום שנילווה אליה ואולי פה טמון עיקר ההבדל בין מדד הניקיי לבין כל מדד מערבי \ מזרח אסייתי אחר.

כאשר העולם צופה ומצפה לצמיחה ברת קיימה של סביב 2% שנתי נראה כאילו יפן מצליחה להשיג יעד זה ואולי אף להכפילו. זו כבר נקודת זכות לטובת המשק היפני.

בבחינת ביצועי המדד לאורך השנים ניתן לזהות כי לאחר 25 השנים האחרונות עומד המדד במקום. השיא של תחילת שנת 90’ החל לשקוע ככל שחלפו השנים ומכאן – הניקיי הוא אחד המדדים היחידים בעולם שלא הניב תשואה למשקיעים בו לאורך תקופה כה ארוכה. אולי הגיע העת?!

ההשקעה הממשלתית הגבוה שצפויה להיות לאור משבר איתני הטבע והפגיעה מהתחום הגרעיני (פגיעותם וסגירתם של כורים גרעיניים במדינה המייצרים אנרגיה) יכולה לתת דחיפה משמעותית לשוק היפני המדשדש ובמידה והיבשת הישנה (אירופה) תצליח לשחרר את הלחץ סביב המשבר בה ולהמשיך לשרוד יתכן וזה ישורשר באופן חיובי גם למשק היפני.

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמים במסמך זה (להלן- “המידע”) מסופקים כשירות לקוראים ואינם משקפים בהכרח את עמדתו הרשמית של גיא חזן-יועץ השקעות פרטי. אין לראות במסמך ובמידע הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים המתוארים בו או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם. אין לראות במידע המלצה או תחליף לשיקול דעתו המקצועי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או שיווק השקעות- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות במסמך זה לתוצאות בפועל. אין לראות במסמך זה כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בנכסים הפיננסים המוזכרים בו. הניתוח במסמך זה נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי גיא חזן-יועץ השקעות פרטי ומידע הנובע ממקורות אחרים, תחת הנחה שהינו מידע מהימן. מסמך זה אינו מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. המידע המופיע אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, וכן אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו והדעות האמורות בו עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. מאחר שכך, מסמך זה אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. גיא חזן-יועץ השקעות פרטי אינו מחויב להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע מראש או בדיעבד. גיא חזן-יועץ השקעות פרטי לא יהיה אחראי בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במסמך זה, אם יגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. כל הזכויות במסמך זה ובמידע שייך לגיא חזן-יועץ השקעות פרטי.