מה גורם למניה לטוס

מי לא שאל את עצמו את השאלה הזאת… מה גורם למניה לטוס ולעלות ולעלות.

יש לא מעט סיבות למה מניה רושמת תשואות ועליות מדודות או חדות כאשר בינהן ניתן למנות בעיקר ציפיות עתידיות כמו ציפיה לנתוני דוחות פיננסים טובים, ציפיה לעסקים טובים, צפי לסגירת חוזה, צפי למינוי הנהלה חדשה, צפי לחלוקת דיבידנד ועוד ועוד.

לקראת קבלת ההחלטה האם להשקיע במניות חברה הנוהג הוא לעשות ניתוח של דוחותיה, לבחון מכפילים, לבדוק את השוק בו החברה עובדת ולקרוא את דוח הדירקטוריון.

אם כל הנתונים חיוביים סביר מאוד שהמניה תעלה.

אז יש את המשקיעים שהחליטו שההשקעה מתאימה להם וקונים את המניה ואל מולם יכולים לעמוד משקיעים אחרים שחושבים שבדיוק אותה מניה עלתה מספיק ואולי אף יותר מדי וזה הזמן ללכת נגדה.

הליכה כנגד נייר ערך משמעו פתיחת פוזיציית שורט. מכירה בחסר.

מעבר לדוחות כספיים, עמידה ביעדים וציפיה לרווחיות בעתיד הקרוב והרחוק – חולשת שורטיסטים היא מקור לטיסה של מניה מעלה מעלה.

אסביר.. אחזקה בשורט משמעה אי אמון במחיר הנוכחי של מניות החברה וציפיה לירידות שערים. המשך עליה משמעה העמקת ההפסד של השורטיסט. אחזקה בשורט טומנת בחובה הפסד בלתי מוגבל (כל עוד המניה עולה כך עולים ההפסדים) עד כמה ועד מתי ימתין השורטיסט?

ובכן.. אם מדובר בחברה טובה שמצליחה להציג ביצועים העונים על רצון וציפיית המשקיעים או לחלופין מלהיבה את המשקיעים (לפחות את חלקם. כפי שרשמתי יש משקיעים שחושבים אחרת) אין סיבה שהמניה לא תמשיך לרשום עליות.

טיסה של מניה תחל כאשר מחזיקי פוזיציות השורט “ישברו” וירצו למזער נזקים והפסדים שהרי כל יום עליה במניה הוא הפסד עבורם.

סגירת פוזיציית שורט משמעה הזרמת פקודות קניה למניה. או אז יש ביקוש למניה במחירים גבוהים יותר מה שגורם לה לעלות עוד וככל שהמחיר עולה הלחץ על מחזיקי השורט עולה והלחץ לסגירת פוזיציה עולה מה שגורם שוב לעוד פקודות קניה בשערים גבוהים ולעליה במחיר המניה.

זה יכול לקרות גם ברמת המאקרו מול השוק כולו בו השורטיסטים נשברים משוק עולה.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.