השקעה בתעודות פי-2 או פי-3

יש לא מעט אפשרויות השקעה בשווקים הפיננסים.

החל ממניות, אגרות חוב, קרנות נאמנות, ETF, חוזים עתידיים, סחורות, אופציות ועוד ועוד. שלל מוצרים המאפשרים חשיפות למגוון רחב של אפשרויות.

בתחום הקרנות ותחום ה-ETF ‘ים יש נישה צרה של מעקב אחר מדדים, ראשיים או משניים, המאפשרים חשיפה כפולה או משולשת למדד הרלוונטי. אפשר לקרוא לזה פשוט סוג של מינוף מובנה בתוך המוצר הרלוונטי.

הכוונה היא שעל כל תנודה של אחוז במדד – המכשיר יזוז פי 2 או פי 3 בהתאם למוצר כפי שמופיע בתשקיף שלו.

אם קנינו מוצר שהוא פי 3 על מדד ת”א 35 – אז עליה של 1% במדד ת”א 35 אמורה להוביל לעליה של 3% במוצר שקנינו.

אם קנינו מוצר שהוא שורט פי 3 על מדד נאסד”ק 100 – אז ירידה של 1% במדד נאסד”ק 100 אמור להוביל לעליה של 3% במוצר שקנינו.

בד”כ מדובר על מוצרים עם עלויות גבוהות מהממוצע ובטח שגבוהות מעלויות המוצרים המקבילים שהם ללא מינוף כלל.

אני מתעלם מהעובדה שיתכן והמוצר לא ישיג את מלוא העליה הנקובה במדד (כתוצאה מעמלות ועלויות אחרות) ורוצה להתמקד באירוע של הליכה כנגד המדד.

לשם הדוגמא..

ירידה של 10% במדד תדרוש עליה של יותר מ – 10% על מנת לחזור לנקודת ההתחלה.

קניה של 100 שקל עליה נפסיד 10% תוביל אותנו לשער של 90 שקל. על מנת לחזור ל 100 שקל נדרשת עליה של יותר מ 10%.

כאשר קונים מוצר ממונף המצב מחריף אף יותר.

מוצר פי 3 על מדד ירד פי 3.

אם קנינו מדד ב 100 שיורד ב 10% – המוצר המשולש שלנו יגיב בירידות של 30%. כשיגיע זמן העליות והמדד יעלה ב 10% – ההכפלה בשלוש תהיה רחוקה יותר ולא תחזיר את המצב לנקודת ההתחלה.

קניה של 100 ש”ח מדד תוריד אותו ל 90 ש”ח ואת האחזקה שלנו ל 70 ש”ח.

עליה ב 10% תוביל את המדד חזרה ל 99 ש”ח ואת האחזקה שלנו ל 91 ש”ח.

מסקנה:

אם אתה מבצעים השקעה – תמנעו מביצוע פעולות במוצרים ממונפים.

.

סקירה זו נועדה לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר גיא חזן – יועץ השקעות סבר כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצע בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותב בלבד ומשקפת את הבנתו ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. גיא חזן – יועץ השקעות לא יהיה אחראי, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הוא אינו יכול לערוב ו/או להיות אחראי למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. גיא חזן – יועץ השקעות, עשוי לייעץ ללקוחותיו להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. גיא חזן – יועץ השקעות אינו מתחייב ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.